Q Service Mk Speed Serwis samochodowy. Gwarancja satysfakcji.

Home Q Service Mk Speed

Wymiana oleju w skrzyni manualnej - czy jest konieczna?

Wymiana oleju w skrzyni manualnej - czy jest konieczna?

Wiedząc, jak działa skrzynia biegów, należy sobie teraz wyobrazić wszystkie wyżej opisane procesy przy prędkości obrotowej 7000 obrotów na minutę. Taką prędkość obrotową może osiągnąć nawet przeciętny współczesny silnik benzynowy. Dlatego właśnie każda skrzynia, zarówno manualna, jak i automatyczna, potrzebuje oleju.

Podstawową funkcją tego płynu przekładniowego jest zapewnienie smarowania wszystkim elementom skrzyni, które są ze sobą w stałym kontakcie, czyli tzw. elementom ciernym. Elementy te są wykonane z różnego rodzaju tworzyw i metali. Bez oleju dosłownie ścierałyby się nawzajem. Poprzez zastosowanie oleju przekładniowego znacznie łagodzimy ten proces oraz niwelujemy jego skutki. W znacznym stopniu ułatwia on też pracę elementów i zmniejsza opory.

Olej w skrzyni manualnej jest także odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła z podzespołów oraz zgarnianie zanieczyszczeń, które powstały podczas ich pracy. Oczywiście osiągane tutaj temperatury są dalekie od tych osiąganych w silniku – to samo dotyczy poziomu zanieczyszczeń. Nie zmienia to faktu, że niektóre pojazdy potrzebują oddzielnej chłodnicy do oleju przekładniowego. Jednak wciąż miej na uwadze, że wymiana oleju w skrzyni manualnej nie jest tak bezdyskusyjna jak regularne serwisy olejowe silnika.

Czy wymieniać olej w skrzyni manualnej?

Pomimo popularnej opinii producentów samochodów, którzy w instrukcji swoich pojazdów nie zamieszczają wytycznych co do interwałów tej czynności, odpowiedź jest jednak twierdząca. Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów powinna mieć miejsce, a w niektórych sytuacjach jest nawet konieczna. Poniżej zostały przytoczone najważniejsze powody, dla których warto zainwestować w wymianę.

Nic nie wskazuje na to, że olej, który jest w skrzyni od 200 tysięcy kilometrów, będzie miał takie same właściwości i będzie w takiej samej kondycji jak nowy olej zaraz po wymianie. Jest wręcz dokładnie na odwrót. Każdy płyn i olej znajdujący się w pojeździe ulega degradacji wraz z rosnącym przebiegiem. Taki środek przestaje spełniać założone dla niego parametry oraz traci swoje właściwości fabryczne. Idąc dalej tym tropem, każdy taki płyn po upływie określonego czasu będzie się nadawał do wymiany.

 • Zadzwoń
  (+48) 608 300 700
 • Email
  serwis@mk-speed.com
 • Q Service MK-Speed
  Komaszyce 47A
 • Nasza strona
  www.mk-speed.com