Q Service Mk Speed Serwis samochodowy. Gwarancja satysfakcji.
Zima jest niezwykle trudnym okresem dla kierowcy. Nie tylko z uwagi na pogarszające się warunki drogowe czy fakt, że auto przed porannym rozruchem wymaga odśnieżania czy skrobania szyb. To także ogromne wyzwanie dla samego pojazdu – konkretnie powłoki lakierniczej, felg, podwozia czy także układu smarowania. Przed sezonem kierowca powinien zatem odpowiedzieć sobie na więcej pytań, niż tylko to, jakie opony zimowe wybrać.
Zgubne działanie mrozu widać, chociażby po tym, jak zmniejsza się zasięg samochodów elektrycznych w okresie zimowym. Ten spada dramatycznie zwłaszcza w eksploatacji miejskiej na krótkich dystansach. Identycznie wpływa na akumulator w aucie. Choć w przypadku rozruchu silnika mniejsza ilość prądu jest dopiero pierwszym z problemów. Wraz ze spadkiem temperatury, obniża się lepkość oleju i pogarszają się warunki smarowania silnika. Przez to rozrusznik potrzebuje więcej energii do rozruchu.
Zimowe bolączki kierowców zna chyba każdy. Samochody również nie mają jednak łatwo. Muszą sobie radzić z niską temperaturą, wilgocią, zanieczyszczeniami czy działaniem soli. Dlatego tak ważne jest, aby przed nadejściem zimy, kierowca przygotował swój samochód. Kluczowe jest m.in. właściwe zabezpieczenie lakieru, nadwozia i podwozia. W przeciwnym razie już jedna zima może doprowadzić do powstania serii rys i odprysków, punktowych ognisk korozji czy utraty estetyki przez lakier.
Podstawą dbania o lakier samochodowy jest solidne umycie pojazdu. Kierowca powinien zadbać o wszystkie zakamarki karoserii. Konieczne jest także oczyszczenie rantów drzwi. Aby zabezpieczenie samochodu na zimę było skuteczne, pojazd musi być w pełni czysty.
Mycie samochodu przed zimą przypomina nieco… przygotowanie auta do sprzedaży. Powinno być na tyle dokładne. A gdy kierowca uważniej przyjrzy się lakierowi, będzie miał okazję mocniej zatroszczyć się o stan poszczególnych elementów karoserii. To może być okazja np. do zabezpieczenia punktowych odprysków czy drobnych rys, dostrzeżenia wstępnych ognisko korozji czy pozbycia się śladów smoły i asfaltu wydobywających się spod kół samochodu w czasie jazdy. W ostatnim przypadku należy używać glinki lub specjalnych środków w sprayu. Inaczej można porysować lakier.
Jak zabezpieczyć lakier samochodu? Na rynku dostępna jest szeroka paleta środków. Dodatkowa warstwa ochronna może powstać po woskowaniu czy nałożeniu powłoki ceramicznej. Te sprawią, że karoseria auta pozostaje dłużej czysta. Kluczowa jest też sztuka mycia samochodu zimą. Najlepiej nie zabierać pojazdu na myjnię, gdy panują mrozy. Choć od czasu do czasu konieczne jest przynajmniej samo spłukanie soli zebranej na karoserii.
Poza tym kierowca powinien przygotować odpowiednie narzędzia do odśnieżania. Musi kupić szczotkę z delikatnym włosiem. Tak, aby nie potęgować ilości powstających na lakierze rys. Ważne jest także posiadanie skrobaczki z miękkiego plastiku. To wszystko sprawi, że zadbanie o samochód po zimie nie będzie oznaczać konieczności wykonania np. polerki. Przygotowanie może dotyczyć też wnętrza samochodu. Tu najlepiej zmienić np. dywaniki materiałowe na gumowe.
Nieco wyższy stopień trudności dotyczy zabezpieczania podwozia twojego samochodu. Po pierwsze dlatego, że środki w tym przypadku są bardziej specjalistyczne. Po drugie przyda się kanał i myjka ciśnieniowa. Po trzecie konieczne jest zabezpieczenie elementów układu kierowniczego i wydechowego czy hamulców przed działaniem środków zabezpieczających podwozie. Dlatego kierowcy mogą zabezpieczyć podwozie we własnym zakresie głównie, dobrze myjąc je na myjni. Nakładanie preparatów ochronnych lepiej powierzyć specjalistom.
Podczas przygotowania samochodu do okresu zimowego pomóc może także auto detailing. Nie zawsze wykonany w profesjonalnym warsztacie. Są zabiegi, do których wykonania kierowca potrzebuje jedynie nieco czasu. Dobrym przykładem jest nasmarowanie uszczelek smarem lub specjalnym spray`em silikonowym.
Domowy zabieg auto detailingu może również polegać na nałożeniu na szyby i lusterka pojazdu prepatatu o nazwie niewidzialna wycieraczka. To środek higroskopijny, który przyniesie dwa skutki. Po pierwsze podczas opadów deszczu szyba będzie odpychać wodę. Jednocześnie preparat zapobiega przywieraniu zabrudzeń. Po drugie skoro środek usuwa z szyby wodę, to automatycznie sprawia, że jej powierzchnia w mniejszym stopniu będzie zachodzić szronem podczas parkowania pojazdu pod chmurką w nocy.
Ochrona lakieru, nadwozia i podwozia jest kluczowa. Warto jednak zwrócić uwagę także na felgi. Szczególnie aluminiowe. Te są bowiem narażone na działanie śniegu, brudu, błota, soli, ale także pyłu z klocków hamulcowych. Podstawą jest dokładne mycie felg, a czasami także ich glinkowanie. Drugi krok zakłada nałożenie na nie warstwy ochronnej.
Aby zabezpieczać obręcze, kierowca może zastosować wosk. Choć równie dobrze sprawdzi się zdecydowanie droższa i trudniejsza w nałożeniu powłoka ceramiczna. Preparaty stworzą swojego rodzaju barierę ochronną. Ta zabezpiecza lakier i będzie chronić go przed osadzaniem się zabrudzeń.