Q Service Mk Speed Serwis samochodowy. Gwarancja satysfakcji.

Home Q Service Mk Speed

Nowe paliwo E10 na stacjach paliw: co kierowcy powinni wiedzieć?

Nowe paliwo E10 na stacjach paliw: co kierowcy powinni wiedzieć?

Paliwo E10 już od wielu miesięcy budzi bardzo duże emocje. Od 1 stycznia 2024 roku można spotkać je na stacjach benzynowych w Polsce, a już wkrótce stanie się podstawowym rodzajem paliwa. W Internecie rozgorzała już dyskusja, czy benzyna E10 szkodzi silnikom i nie brakuje przewidywań, że E10 może przysporzyć sporego kłopotu. Czy to prawda? Wyjaśniamy, czym jest nowe paliwo E10 i w jakich autach może być stosowane. 

Czym jest paliwo E10? Zmiany po 1 stycznia 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce dostępny jest nowy rodzaj paliwa, oznaczony symbolem E10. Choć w Polsce benzyna E10 to nowość, w Europie dostępna jest od dawna. E10 jest już szeroko stosowana, a Polska jest 18 krajem w UE, w którym benzyna E10 zastąpi paliwo o oznaczeniu E5. Liczba E10 oznacza zwiększenie zawartości bioetanolu w benzynie, więc w tym przypadku mamy do czynienia z zawartości do 10 proc. biokomponentów. Wcześniej dopuszczalny limit wynosił 5 proc. dlatego na dystrybutorach mogliśmy spotkać oznaczenie E5. 

Zmiany wprowadzone w Polsce od 1 stycznia 2024 roku mają przede wszystkim posłużyć ekologii. Wysokie normy emisji spalin wymagają coraz poważniejszych działań, a zastosowanie biokomponentów jest jednym z nich. Według raportu organizacji ePure benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10 proc. bioetanolu ma mniejszy ślad węglowy – średnio o ok. 70 proc. w porównaniu z paliwami kopalnymi takimi jak benzyna pochodząca z przeróbki ropy naftowej. Nowa benzyna E10 w niewielkim stopniu wpłynie na wzrost zużycia paliwa. Szacuje się, że będzie to wzrost rzędu 1 do 2 proc. Wynika to z nieco mniejszej kaloryczności bioetanolu.

Warto też podkreślić, że format E10 zostanie wprowadzony jedynie w benzynach 95 -oktanowych. Benzyna 98 nie ulegnie zmianie – format E10 nie obejmie więc paliw premium. W przypadku benzyny o wyższej liczbie oktanów pozostanie więc format E5, o mniejszej zawartości biokomponentów. 

Nowe paliwo E10 – czy bioetanol szkodzi silnikom?

Już od pierwszych chwil benzyna silnikowa E10 budziła w polskim Internecie wiele kontrowersji. Podstawową obawą jest to, jaki wpływ na kondycję silnika mają biokomponenty w paliwach oraz czy nowe paliwo może być używane w starszych pojazdach. To ważne pytanie, bowiem nie będzie możliwości wyboru pomiędzy paliwami oznaczonymi symbolami E10 i E5.

Potencjalna szkodliwość wynika z tego, że benzyna E10 zawiera bioetanol, czyli alkohol pozyskiwany z biomasy, np. ze zboża, ziemniaków, kukurydzy czy buraków cukrowych. Składniki te trafiają nie tylko do benzyny, ale i oleju napędowego. Zawartość biokomponentów w oleju napędowym dostępnym na stacjach w Polsce wynosi ok. 7 lub 10 proc. (stosowany biodiesel).

Alkohol znajdujący się w paliwie ma swoje plusy, do których można zaliczyć m.in. brak siarki oraz pozytywny wpływ na liczbę oktanową, zapobiegającą spalaniu stukowemu. Nie można zapomnieć jednak o minusach takiego rozwiązania. Bioetanol zmniejsza stabilność paliwa i może przyczyniać się do większej absorbcji wody.

Największy problem istnieje jednak w przypadku starszych aut, które mogą nie być dostosowane do pracy z takim paliwem i może spowodować niechciane konsekwencje tak jak omyłkowe wlanie benzyny do diesla. O ile samo spalanie przebiega bez zarzutu, to dodatek biokomponentów może być groźny dla przewodów paliwowych oraz uszczelnień. Dostosowanie samochodu do nowego paliwa wymagałoby wymiany tych elementów. Niektórzy kierowcy uskarżają się również na nierówną pracę silnika, jednak wątpliwe jest, by odpowiadała za to benzyna E10.

Czy mogę tankować paliwo E10?

Obawy związane z usterkami aut jeżdżących po polskich drogach są jednak przesadzone. Współczesne samochody są przystosowane do paliwa E10. Wówczas na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10. Informacje potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa znajdziesz również w instrukcji obsługi. W praktyce większość aut po 2000 roku jest przystosowana do obsługi paliwa z biokomponentami, a i starsze samochody radzą sobie z nim bardzo dobrze.

Warto podkreślić, że biokomponenty były już obecne w benzynie E5, co nie rodziło większych problemów. Drobna zmiana ilości bioetanolu nie wpływa mocno na właściwości paliwa. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna od dawna i nic nie wskazuje na to, by w tych krajach auta psuły się z tego powodu częściej.

Lista aut przystosowanych do wyższej zawartości biokomponentów – sprawdź swój samochód w wyszukiwarce

Jak sprawdzić, czy benzyna E10 może być stosowana w Twoim samochodzie? Możesz to w prosty sposób sprawdzić na stronie e10.klimat.gov.pl. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wyszukiwarkę, która pozwoli Ci upewnić się, że Twój model samochodu dostosowany jest do nowego paliwa. Wystarczy podać markę pojazdu, model auta oraz rok produkcji, a następnie kliknąć „sprawdź”.

Dodatkowo poszukaj oznaczenia E10:

  • wewnątrz klapki wlewu paliwa,
  • w instrukcji samochodu,
  • na stronie producenta samochodu.

Jeśli nadal nie masz pewności, skontaktuj się z przedstawicielem marki Twojego samochodu. 

Jakich aut nie można tankować E10?

Większość modeli samochodów może jeździć na E10, ale są od tego nieliczne wyjątkowi. Jeśli nie możesz tankować E10 lub Twój samochód źle pracuje na takiej benzynie, należy tankować paliwo E5. Obecnie jest ono dostępne jako benzyna 98 lub 100. Benzyna E10 jest już szeroko dostępna, ale wciąż jeszcze można stacje, na których zatankujesz benzynę 95 E5. Nie zaleca się także tankowania E10 w samochodach, które są używane sporadycznie, gdyż biokomponenty sprzyjają zawodnieniu. Aby temu zapobiec, zastosuj dodatki do paliwa zapobiegające zbieraniu się wody, która mogłaby uszkodzić wtryskiwacze paliwa.

Paliwo E10 może także sprawiać problemy w:

  • autach z zamontowaną instalacją LPG (gdzie zużycie benzyny jest bardzo małe),
  • pojazdach z mechanicznymi pompami paliwa i zasilaniem gaźnikowym,
  • zimowanych motocyklach,
  • rzadko używanych narzędziach, np. kosiarkach, piłach spalinowych czy agregatach.

Nie zaleca się także długiego przechowywania benzyny E10 w metalowych kanistrach. 

  • Zadzwoń
    (+48) 608 300 700
  • Email
    serwis@mk-speed.com
  • Q Service MK-Speed
    Komaszyce 47A
  • Nasza strona
    www.mk-speed.com