Q Service Mk Speed Serwis samochodowy. Gwarancja satysfakcji.

Home Q Service Mk Speed

Wymiana wycieraczek - jak często należy to robić?

Wymiana wycieraczek - jak często należy to robić?

Na dobrą widoczność wpływają nie tylko warunki atmosferyczne i jakość lamp samochodowych, ale i przejrzystość przedniej szyby. Ta w dużej mierze uzależniona jest od działania wycieraczek samochodowych. Niezwykle ważna jest regularna wymiana wycieraczek, o czym niestety wielu kierowców zapomina. Jak często wymieniać wycieraczki samochodowe? Po czym poznać ich zużycie? Jak wymienić wycieraczki na nowe? Sprawdź, jak wygląda eksploatacja wycieraczek samochodowych.

Nowoczesne samochody nierzadko wyposażone są w czujniki deszczu, uruchamiające wycieraczki i dobierają prędkość działania do aktualnych warunków pogodowych. Warto jednak wiedzieć, że skuteczność tych systemów uzależniona jest w dużym stopniu od stanu samych wycieraczek. Jeśli pióra są mocno wyeksploatowane, skuteczne usuwanie wody podczas gwałtownej ulewy okaże się niemożliwe. Problemem zużytych wycieraczek jest też to, że nie usuwają one wody w pełni, pozostawiając zamgloną poświatę. Ta może natomiast mocno ograniczać widoczność i zniekształcać obraz.

Warto też pamiętać, że wycieraczki samochodowe są przydatne nie tylko podczas deszczu. We współpracy ze spryskiwaczami odpowiadają także za oczyszczanie przedniej szyby. Jest to kluczowe podczas sezonu jesienno-zimowego, gdy podnoszone przez koła samochodów błoto momentalnie osiada na przedniej szybie. Brak płynu do spryskiwaczy lub nieprawidłowa praca wycieraczek może doprowadzić do bardzo groźnej sytuacji, zwłaszcza na autostradzie. Szlam rozmazany przez zużyte wycieraczki w skrajnym przypadku całkowicie zasłoni przednią szybę. Regularna wymiana wycieraczek to absolutna konieczność.

Jak rozpoznać zużycie wycieraczek?

Wyeksploatowane pióra wycieraczek nie tracą skuteczności z dnia na dzień. Ich zużycie postępuje stopniowo, dlatego niełatwo zauważyć, w którym momencie nie spełniają już swojego zadania. Oczywiście guma wycieraczek może się zerwać całkiem, np. po przymarznięciu do szyby, ale najczęściej wycieraczki klasyfikujące się do wymiany pracują w miarę przyzwoicie. Problem w tym, że przyzwoita skuteczność to za mało, aby zapewnić bezpieczeństwo jazdy. Brudna lub pokryta wodą przednia szyba to spore zagrożenie.

Jakie są objawy zużycia wycieraczek? Najbardziej zauważalnym skutkiem jest pozostawianie pojedynczych smug. Powstają one w miejscach, gdzie guma wycieraczek jest wyszczerbiona. Czasem jednak odpowiada za to zabrudzenie przytwierdzone do pióra, dlatego w pierwszej kolejności warto dokładnie wyczyścić wycieraczki. Objawem zużycia jest też zmniejszona powierzchnia oczyszczania szyby. Jeśli woda nie jest zbierana przez całą długość pióra, można podejrzewać, że wycieraczka jest już zużyta. W niektórych przypadkach przyczyną jest natomiast zbyt słaba sprężyna lub wygięte ramię wycieraczki.

Najmniej widocznym, a zarazem groźnym skutkiem zużycia wycieraczek jest pozostawianie miejscowych smug lub jednolitej warstwy wody na całej powierzchni szyby. Podczas zgarniania zabrudzeń tworzy się bowiem cienki film z wilgoci i brudu, który mocno pogarsza widoczność. Dodatkowo może zniekształcać obraz, co utrudnia ocenę odległości oraz dostrzeganie istotnych szczegółów, np. wyrw w nawierzchni drogi.

Jak często wymieniać wycieraczki?

Sprawne wycieraczki samochodowe to podstawowe elementy eksploatacyjne odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy, dlatego nie należy zwlekać z wymianą. Producenci zalecają, by wymieniać je nawet co pół roku, ale nie zawsze jest to konieczne. Jeśli używasz samochodu sporadycznie i nie pokonujesz dużych przebiegów, wystarczająca będzie wymiana wycieraczek co rok. Trudno jednak określić konkretny interwał wymiany, bowiem wpływ na zużycie wycieraczek samochodowych ma wiele czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście jakość samych piór. Wycieraczki wykonane z dobrej jakości gumy, pokrytej powłoką teflonu lub grafitu, zachowają swoje właściwości dłużej niż te najtańsze, nieznanej marki. Wycieraczki niewiadomego pochodzenia mogą zacząć piszczeć i przeskakiwać już po kilku tygodniach od założenia.

Oprócz tego duże znaczenie ma teren, w jakim użytkowany jest samochód. Wycieraczka regularnie mierząca się z kurzem, piaskiem, lodem i śniegiem wytrzyma znacznie krócej niż ta, która zgarnia jedynie wodę. Negatywny wpływ na trwałość pióra może mieć też szyba – głębokie rysy, wżery i odpryski przyspieszą zużycie gumowej krawędzi, zwanej także żądłem wycieraczki.

Negatywne skutki jazdy ze zużytymi wycieraczkami

Wczesne wykrycie symptomów zużycia wycieraczek jest istotne nie tylko ze względu na komfort i bezpieczeństwo podróży. Oczywiście skuteczne usuwanie wody i zabrudzeń z szyby jest priorytetem, a zamglenie może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze, ale warto pamiętać o innych skutkach. Zbyt rzadka wymiana wycieraczek może odbić się na kondycji przedniej szyby. Wyeksploatowana guma wycieraczek sprzyja wbijaniu się piasku oraz drobnych kamieni pod pióro, co w dłuższej perspektywie prowadzi do zarysowań szyby.

Usuwanie głębokich rys jest trudne i wymaga użycia tlenku ceru oraz maszyny polerskiej, dlatego najlepiej po prostu unikać przyczyn defektu. Dobrym nawykiem kierowcy jest nie tylko częsta wymiana pióra wycieraczki w samochodzie, ale i oczyszczanie jej z zabrudzeń. Podczas każdorazowego mycia samochodu lub szyb pamiętaj o tym, by usunąć nieczystości zgromadzone na wycieraczce. W sezonie zimowym dbaj natomiast o to, by pozbyć się warstwy lodu, którą oblepione są pióra.

  • Zadzwoń
    (+48) 608 300 700
  • Email
    serwis@mk-speed.com
  • Q Service MK-Speed
    Komaszyce 47A
  • Nasza strona
    www.mk-speed.com